Results 2017-09-19T15:11:59+00:00

Semifinal. Results

Download PGN

NameG1G2 R1 R2 r3 r4 B1 B2 SDTot
      Semifinal Match 01
 Aronian Levon (ARM) ½ ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ 1 5
 Vachier-Lagrave Maxime (FRA)½½10½½½½0 4
      Semifinal Match 02
 So Wesley (USA) ½ ½ ½ ½ 0 ½    2.5
 Ding Liren (CHN)½½½½1½    3.5


Round 5. Results

Download PGN

NameG1G2 R1 R2 r3 r4 B1 B2 SDTot
      Round 5 Match 01
 Svidler Peter (RUS) ½ ½ ½ 0      1.5
 Vachier-Lagrave Maxime (FRA)½½½1      2.5
      Round 5 Match 02
 Fedoseev Vladimir (RUS) ½ 0        0.5
 So Wesley (USA)½1        1.5
      Round 5 Match 03
 Rapport Richard (HUN) ½ 0        0.5
 Ding Liren (CHN)½1        1.5
      Round 5 Match 04
 Aronian Levon (ARM) 1 ½        1.5
 Ivanchuk Vassily (UKR)0½        0.5


Round 4. Results

Download PGN

NameG1G2 R1 R2 r3 r4 B1 B2 SDTot
      Round 4 Match 01
 Svidler Peter (RUS) ½ ½ 1 1      3
 Bu Xiangzhi (CHN)½½00      1
      Round 4 Match 02
 So Wesley (USA) ½ ½ 1 ½      2.5
 Jobava Baadur (GEO)½½0½      1.5
      Round 4 Match 03
 Rapport Richard (HUN) ½ ½ ½ 1      2.5
 Najer Evgeniy (RUS)½½½0      1.5
      Round 4 Match 04
 Ivanchuk Vassily (UKR) 1 ½        1.5
 Giri Anish (NED)0½        0.5
      Round 4 Match 05
 Dubov Daniil (RUS) ½ 0        0.5
 Aronian Levon (ARM)½1        1.5
      Round 4 Match 06
 Wang Hao (CHN) ½ 0        0.5
 Ding Liren (CHN)½1        1.5
      Round 4 Match 07
 Rodshtein Maxim (ISR) 0 1 0 0      1
 Fedoseev Vladimir (RUS)1011      3
      Round 4 Match 08
 Vachier-Lagrave Maxime (FRA) ½ ½ ½ ½ 1 ½    3.5
 Grischuk Alexander (RUS)½½½½0½    2.5


Round 3. Results

Download PGN

NameG1G2 R1 R2 r3 r4 B1 B2 SDTot
      Round 3 Match 01
 Carlsen Magnus (NOR) 0 ½        0.5
 Bu Xiangzhi (CHN)1½        1.5
      Round 3 Match 02
 Vallejo Pons Francisco (ESP) 0 ½        0.5
 So Wesley (USA)1½        1.5
      Round 3 Match 03
 Caruana Fabiano (USA) ½ ½ ½ 0      1.5
 Najer Evgeniy (RUS)½½½1      2.5
      Round 3 Match 04
 Ivanchuk Vassily (UKR) ½ 1        1.5
 Kramnik Vladimir (RUS)½0        0.5
      Round 3 Match 05
 Aronian Levon (ARM) 1 0 ½ ½ 1 0 1 ½  4.5
 Matlakov Maxim (RUS)01½½010½  3.5
      Round 3 Match 06
 Wang Hao (CHN) ½ 1        1.5
 Kuzubov Yuriy (UKR)½0        0.5
      Round 3 Match 07
 Nakamura Hikaru (USA) ½ 0        0.5
 Fedoseev Vladimir (RUS)½1        1.5
      Round 3 Match 08
 Lenderman Aleksandr (USA) ½ ½ 0 ½      1.5
 Vachier-Lagrave Maxime (FRA)½½1½      2.5
      Round 3 Match 09
 Grischuk Alexander (RUS) ½ ½ ½ ½ ½ 1    3.5
 Navara David (CZE)½½½½½0    2.5
      Round 3 Match 10
 Rodshtein Maxim (ISR) 1 1        2
 Kovalyov Anton (CAN)00        0
      Round 3 Match 11
 Ding Liren (CHN) ½ ½ ½ 1      2.5
 Vidit Santosh Gujrathi (IND)½½½0      1.5
      Round 3 Match 12
 Artemiev Vladislav (RUS) ½ 0        0.5
 Dubov Daniil (RUS)½1        1.5
      Round 3 Match 13
 Giri Anish (NED) ½ ½ 1 0 1 1    4
 Sethuraman S.P. (IND)½½0100    2
      Round 3 Match 14
 Li Chao b (CHN) ½ ½ 0 ½      1.5
 Rapport Richard (HUN)½½1½      2.5
      Round 3 Match 15
 Nepomniachtchi Ian (RUS) ½ ½ ½ 0      1.5
 Jobava Baadur (GEO)½½½1      2.5
      Round 3 Match 16
 Onischuk Alexander (USA) ½ 0        0.5
 Svidler Peter (RUS)½1        1.5


Round 2. Results

Download PGN

NameG1G2 R1 R2 r3 r4 B1 B2 SDTot
      Round 2 Match 01
 Dreev Aleksey (RUS) 0 0        0
 Carlsen Magnus (NOR)11        2
      Round 2 Match 02
 So Wesley (USA) ½ ½ ½ ½ 1 1    4
 Bluebaum Matthias (GER)½½½½00    2
      Round 2 Match 03
 Lenic Luka (SLO) ½ ½ ½ ½ 0 0    2
 Caruana Fabiano (USA)½½½½11    4
      Round 2 Match 04
 Kramnik Vladimir (RUS) 1 ½        1.5
 Demchenko Anton (RUS)0½        0.5
      Round 2 Match 05
 Hou Yifan (CHN) ½ ½ ½ ½ 0 0    2
 Aronian Levon (ARM)½½½½11    4
      Round 2 Match 06
 Mamedyarov Shakhriyar (AZE) ½ ½ 0 0      1
 Kuzubov Yuriy (UKR)½½11      3
      Round 2 Match 07
 Bruzon Batista Lazaro (CUB) ½ ½ 0 ½      1.5
 Nakamura Hikaru (USA)½½1½      2.5
      Round 2 Match 08
 Vachier-Lagrave Maxime (FRA) 1 ½        1.5
 Grachev Boris (RUS)0½        0.5
      Round 2 Match 09
 Cori Jorge (PER) ½ ½ ½ 0      1.5
 Grischuk Alexander (RUS)½½½1      2.5
      Round 2 Match 10
 Anand Viswanathan (IND) 0 ½        0.5
 Kovalyov Anton (CAN)1½        1.5
      Round 2 Match 11
 Kravtsiv Martyn (UKR) ½ ½ 0 ½      1.5
 Ding Liren (CHN)½½1½      2.5
      Round 2 Match 12
 Karjakin Sergey (RUS) ½ 0        0.5
 Dubov Daniil (RUS)½1        1.5
      Round 2 Match 13
 Motylev Alexander (RUS) ½ ½ ½ ½ 0 0    2
 Giri Anish (NED)½½½½11    4
      Round 2 Match 14
 Wei Yi (CHN) ½ ½ 0 ½      1.5
 Rapport Richard (HUN)½½1½      2.5
      Round 2 Match 15
 Adhiban B. (IND) ½ ½ ½ 0      1.5
 Nepomniachtchi Ian (RUS)½½½1      2.5
      Round 2 Match 16
 Svidler Peter (RUS) ½ ½ 1 ½      2.5
 Erdos Viktor (HUN)½½0½      1.5
      Round 2 Match 17
 Onischuk Alexander (USA) ½ ½ ½ 1      2.5
 Wojtaszek Radoslaw (POL)½½½0      1.5
      Round 2 Match 18
 Yu Yangyi (CHN) ½ ½ ½ ½ 0 0    2
 Jobava Baadur (GEO)½½½½11    4
      Round 2 Match 19
 Sevian Samuel (USA) ½ ½ ½ 0      1.5
 Li Chao b (CHN)½½½1      2.5
      Round 2 Match 20
 Harikrishna P. (IND) ½ ½ ½ 0      1.5
 Sethuraman S.P. (IND)½½½1      2.5
      Round 2 Match 21
 Artemiev Vladislav (RUS) ½ ½ 1 0 0 1 1 ½  4.5
 Radjabov Teimour (AZE)½½01100½  3.5
      Round 2 Match 22
 Le Quang Liem (VIE) 0 ½        0.5
 Vidit Santosh Gujrathi (IND)1½        1.5
      Round 2 Match 23
 Rodshtein Maxim (ISR) ½ 1        1.5
 Adams Michael (ENG)½0        0.5
      Round 2 Match 24
 Navara David (CZE) 1 0 1 1      3
 Cheparinov Ivan (BUL)0100      1
      Round 2 Match 25
 Fedoseev Vladimir (RUS) 1 ½        1.5
 Inarkiev Ernesto (RUS)0½        0.5
      Round 2 Match 26
 Wang Hao (CHN) ½ ½ 1 ½      2.5
 Gelfand Boris (ISR)½½0½      1.5
      Round 2 Match 27
 Matlakov Maxim (RUS) ½ ½ ½ ½ 1 0 1 1  5
 Andreikin Dmitry (RUS)½½½½0100  3
      Round 2 Match 28
 Duda Jan-Krzysztof (POL) ½ ½ ½ ½ ½ 0    2.5
 Ivanchuk Vassily (UKR)½½½½½1    3.5
      Round 2 Match 29
 Vitiugov Nikita (RUS) ½ ½ 0 0      1
 Najer Evgeniy (RUS)½½11      3
      Round 2 Match 30
 Tomashevsky Evgeny (RUS) ½ 0        0.5
 Vallejo Pons Francisco (ESP)½1        1.5
      Round 2 Match 31
 Bacrot Etienne (FRA) ½ ½ ½ 0      1.5
 Bu Xiangzhi (CHN)½½½1      2.5
      Round 2 Match 32
 Tari Aryan (NOR) ½ 0        0.5
 Lenderman Aleksandr (USA)½1        1.5


Round 1. Results

Download PGN

NameG1G2 R1 R2 r3 r4 B1 B2 SDTot
      Round 1 Match 01
 Carlsen Magnus (NOR) 1 1        2
 Balogun Oluwafemi (NGR)00        0
      Round 1 Match 02
 Ruiz Castillo Joshua Dani (COL) 0 ½        0.5
 So Wesley (USA)1½        1.5
      Round 1 Match 03
 Caruana Fabiano (USA) 1 1        2
 Solomon Kenny (RSA)00        0
      Round 1 Match 04
 Dai Changren (CHN) 0 ½        0.5
 Kramnik Vladimir (RUS)1½        1.5
      Round 1 Match 05
 Aronian Levon (ARM) 1 1        2
 Cawdery Daniel (RSA)00        0
      Round 1 Match 06
 Liu Guanchu (CHN) 0 ½        0.5
 Mamedyarov Shakhriyar (AZE)1½        1.5
      Round 1 Match 07
 Nakamura Hikaru (USA) 1 1        2
 Mollah Abdullah Al Rakib (BAN)00        0
      Round 1 Match 08
 Khusenkhojaev Muhammad (TJK) ½ 0        0.5
 Vachier-Lagrave Maxime (FRA)½1        1.5
      Round 1 Match 09
 Grischuk Alexander (RUS) 1 1        2
 El Gindy Essam (EGY)00        0
      Round 1 Match 10
 Yeoh Li Tian (MAS) 0 ½        0.5
 Anand Viswanathan (IND)1½        1.5
      Round 1 Match 11
 Ding Liren (CHN) 1 ½        1.5
 Haddouche Mohamed (ALG)0½        0.5
      Round 1 Match 12
 Smirnov Anton (AUS) ½ ½ 0 0      1
 Karjakin Sergey (RUS)½½11      3
      Round 1 Match 13
 Giri Anish (NED) 1 ½        1.5
 Dzagnidze Nana (GEO)0½        0.5
      Round 1 Match 14
 Sambuev Bator (CAN) 1 0 0 ½      1.5
 Wei Yi (CHN)011½      2.5
      Round 1 Match 15
 Nepomniachtchi Ian (RUS) ½ ½ ½ ½ ½ 1    3.5
 Palac Mladen (CRO)½½½½½0    2.5
      Round 1 Match 16
 Vakhidov Jakhongir (UZB) 0 0        0
 Svidler Peter (RUS)11        2
      Round 1 Match 17
 Wojtaszek Radoslaw (POL) 1 ½        1.5
 El Debs Felipe de Cresce (BRA)0½        0.5
      Round 1 Match 18
 Pourramezanali Amirreza (IRI) ½ ½ 0 0      1
 Yu Yangyi (CHN)½½11      3
      Round 1 Match 19
 Li Chao b (CHN) ½ 1        1.5
 Krysa Leandro (ARG)½0        0.5
      Round 1 Match 20
 Gonzalez Vidal Yuri (CUB) 1 0 ½ ½ ½ 0    2.5
 Harikrishna P. (IND)01½½½1    3.5
      Round 1 Match 21
 Radjabov Teimour (AZE) ½ 1        1.5
 Ziska Helgi Dam (FAI)½0        0.5
      Round 1 Match 22
 Kunin Vitaly (GER) ½ 0        0.5
 Le Quang Liem (VIE)½1        1.5
      Round 1 Match 23
 Adams Michael (ENG) ½ ½ 1 ½      2.5
 Batchuluun Tsegmed (MGL)½½0½      1.5
      Round 1 Match 24
 Hjartarson Johann (ISL) 0 0        0
 Navara David (CZE)11        2
      Round 1 Match 25
 Eljanov Pavel (UKR) 0 0        0
 Lenderman Aleksandr (USA)11        2
      Round 1 Match 26
 Bacallao Alonso Yusnel (CUB) 1 0 0 0      1
 Fedoseev Vladimir (RUS)0111      3
      Round 1 Match 27
 Gelfand Boris (ISR) 1 ½        1.5
 Stupak Kirill (BLR)0½        0.5
      Round 1 Match 28
 Sadorra Julio Catalino (PHI) 0 ½        0.5
 Matlakov Maxim (RUS)1½        1.5
      Round 1 Match 29
 Ivanchuk Vassily (UKR) ½ ½ 1 1      3
 Kazhgaleyev Murtas (KAZ)½½00      1
      Round 1 Match 30
 Kulaots Kaido (EST) ½ 0        0.5
 Vitiugov Nikita (RUS)½1        1.5
      Round 1 Match 31
 Vallejo Pons Francisco (ESP) 1 0 1 ½      2.5
 Karthikeyan Murali (IND)010½      1.5
      Round 1 Match 32
 Fier Alexandr (BRA) ½ ½ 0 0      1
 Bacrot Etienne (FRA)½½11      3
      Round 1 Match 33
 Bu Xiangzhi (CHN) 1 1        2
 Flores Diego (ARG)00        0
      Round 1 Match 34
 Antipov Mikhail Al. (RUS) ½ ½ 0 ½      1.5
 Tomashevsky Evgeny (RUS)½½1½      2.5
      Round 1 Match 35
 Najer Evgeniy (RUS) 1 ½        1.5
 Aleksandrov Aleksej (BLR)0½        0.5
      Round 1 Match 36
 Pantsulaia Levan (GEO) 0 0        0
 Duda Jan-Krzysztof (POL)11        2
      Round 1 Match 37
 Andreikin Dmitry (RUS) ½ ½ 1 1      3
 Goganov Aleksey (RUS)½½00      1
      Round 1 Match 38
 Sengupta Deep (IND) ½ 0        0.5
 Wang Hao (CHN)½1        1.5
      Round 1 Match 39
 Inarkiev Ernesto (RUS) 1 ½        1.5
 Mchedlishvili Mikheil (GEO)0½        0.5
      Round 1 Match 40
 Tari Aryan (NOR) ½ ½ ½ ½ ½ 1    3.5
 Howell David W L (ENG)½½½½½0    2.5
      Round 1 Match 41
 Cheparinov Ivan (BUL) 1 ½        1.5
 Mastrovasilis Dimitrios (GRE)0½        0.5
      Round 1 Match 42
 Hovhannisyan Robert (ARM) ½ ½ 0 ½      1.5
 Rodshtein Maxim (ISR)½½1½      2.5
      Round 1 Match 43
 Vidit Santosh Gujrathi (IND) ½ 1        1.5
 Delgado Ramirez Neuris (PAR)½0        0.5
      Round 1 Match 44
 Bok Benjamin (NED) 0 0        0
 Artemiev Vladislav (RUS)11        2
      Round 1 Match 45
 Ponomariov Ruslan (UKR) ½ 0        0.5
 Sethuraman S.P. (IND)½1        1.5
      Round 1 Match 46
 Sevian Samuel (USA) ½ ½ ½ 1      2.5
 Nisipeanu Liviu-Dieter (GER)½½½0      1.5
      Round 1 Match 47
 Jobava Baadur (GEO) ½ ½ ½ ½ 1 0 ½ 1  4.5
 Salgado Lopez Ivan (ESP)½½½½01½0  3.5
      Round 1 Match 48
 Zherebukh Yaroslav (USA) 0 0        0
 Onischuk Alexander (USA)11        2
      Round 1 Match 49
 Amin Bassem (EGY) ½ ½ ½ ½ 0 ½    2.5
 Erdos Viktor (HUN)½½½½1½    3.5
      Round 1 Match 50
 Nguyen Ngoc Truong Son (VIE) ½ ½ ½ ½ 0 ½    2.5
 Adhiban B. (IND)½½½½1½    3.5
      Round 1 Match 51
 Rapport Richard (HUN) 1 1        2
 Cordova Emilio (PER)00        0
      Round 1 Match 52
 Xiong Jeffery (USA) ½ 0        0.5
 Motylev Alexander (RUS)½1        1.5
      Round 1 Match 53
 Dubov Daniil (RUS) ½ ½ ½ ½ ½ 1    3.5
 Fridman Daniel (GER)½½½½½0    2.5
      Round 1 Match 54
 Kovalenko Igor (LAT) 0 ½        0.5
 Kravtsiv Martyn (UKR)1½        1.5
      Round 1 Match 55
 Akobian Varuzhan (USA) 0 ½        0.5
 Kovalyov Anton (CAN)1½        1.5
      Round 1 Match 56
 Cori Jorge (PER) 1 ½        1.5
 Jones Gawain C B (ENG)0½        0.5
      Round 1 Match 57
 Grachev Boris (RUS) ½ ½ ½ 1      2.5
 Melkumyan Hrant (ARM)½½½0      1.5
      Round 1 Match 58
 Bruzon Batista Lazaro (CUB) 1 ½        1.5
 Anton Guijarro David (ESP)0½        0.5
      Round 1 Match 59
 Kuzubov Yuriy (UKR) ½ 1        1.5
 Zhigalko Sergei (BLR)½0        0.5
      Round 1 Match 60
 Piorun Kacper (POL) ½ 0        0.5
 Hou Yifan (CHN)½1        1.5
      Round 1 Match 61
 Areshchenko Alexander (UKR) 1 0 0 1 0 0    2
 Demchenko Anton (RUS)011011    4
      Round 1 Match 62
 Lenic Luka (SLO) ½ ½ ½ ½ 1 1    4
 Fressinet Laurent (FRA)½½½½00    2
      Round 1 Match 63
 Mareco Sandro (ARG) ½ 0        0.5
 Bluebaum Matthias (GER)½1        1.5
      Round 1 Match 64
 Bachmann Axel (PAR) 0 0        0
 Dreev Aleksey (RUS)11        2